اخبار و مقالات

دوشنبه, 12 آذر 1397 ساعت 10:17

اهمیت بازی در طبیعت برای کودکان

اهمیت بازی در طبیعت برای کودکان
 

در صورتی که فرزند شما نمی داند چگونه با احساساتی همچون خشم و سرخوردگی مقابله کند؛ این می تواند تبدیل به بی احترامی، عصبانیت، کج خلقی و سرکشی برای او شود.

زمانی که این مسئله مورد بررسی و پیگیری قرار نگیرد؛ خشونت و عصبانیت در دوران کودکی همچون آزار و اذیت کردن و زدن دیگران، باعث ایجاد مشکلات فراوان در تحصیل و روابط اجتماعی می شود. همچنین رد نظر سنجی سلامت روان در بزرگسالی را نیز در پی دارد.

در کتابآخرین کودک جنگل نوشته ریچارد لوو (2005)، نویسنده از اصطلاح «اختلال فقر طبیعت» برای شرح و تصیف پدیده قطع ارتباط کودکان با جهان طبیعی، استفاده می کند. لوو بیان می کند که امروزه، جوانان به علت دسترسی به تکنولوژی و شاید ترس هایمان به عنوان یک والد، نسبت به گذشته، زمان بسیار کمتری را در فضاهای باز طی می کنند.

 

مزایای بازی در محیط طبیعی چیست؟

 

اهمیت طبیعت در پرورش کودکان

 

با بودن در طبیعت، کودکان همواره جریان آزاد و تغییرات طبیعت را احساس و تجربه می کنند که منجر به تحریک و تقویت تمامی حواس پنج گانه در کودکان می شود. همچنین بازی در طبیعت باعث پرورش و توسعه ذهنی، فکری، عاطفی، اجتماعی و فیزیکی کودکان می شود.

 

مزایای توسعه فکری

 

دنیای طبیعی، یک آزمایشگاه آموزشی بی انتها و غول پیکر است. کودکان دانشمندانی ذاتی هستند. دوست دارند، منظره ها، عطرها، صداها و بافت های خارج از محیط های بسته همچون خانه را تجربه کنند. طبیعت فرصت های بیشماری را برای کشف، خلاقیت و مهارت های حل مسئله در اختیار کودکان قرار می دهد.

تعامل با طبیعت به کودکان اجازه می دهد تا با انجام و آزمایش ایده ها و تفکراتشان بیشتر و بهتر یاد بگیرند.در طبیعت، کودکان فکر می کنند، سوال می پرسند و فرضیه هایشان را می سازند و بدین وسیله آن ها ذهن کنجکاو خود را توسعه می دهند. در اینجا برخی از فعالیت هایی که به پرورش ذهنی کودکان می انجامد؛ آمده است:

نقش بازی در طبیعت بر رشد و توسعه ذهنی کودکان

 

 • حفاری کردن در خاک و ایجاد چاله
 • تماشای حرکت کرم ها در خاک
 • نگاه کردن به ابرها
 • کوش دادن به صدای پرنده ها
 • بو کردن گل ها
 • جمع کردن دانه ها
 • ساختن اشکال و چیزهای مختلف با شاخه و برگ ها
اهمیت طبیعت در کاهش استرس و اضراب کودکان

 

مزایای احساسی و عاطفی

 

بودن در فضای خارج از محیط های بسته، احساس خوبی به بچه ها می دهد. بچه ها آزاد هستند تا جست و جو کنند و بیابند، حرکت های مختلف، انجام بدهند، سر و صدا کنند و هیجان داشته باشند. همه این اشکال شادی انگیز، منجر به خود بیانی و به عبارتی بیان احساسات درونی در کودکان می شود که متأسفانه در محیط های بسته محدود می شود. بودن در طبیعت کودکان را قادر می سازد تا بدوند، فریاد بزنند، بپرند، راه بروند، قل بخورند و غیره، که هر کدام باعث کاهش تنش، استرس و اضطراب در کودکان می شود.

ایجاد قوانین و بازی توسط کودکان

 

محققان دریافتند که بازی در طبیعت ، ناهنجاری ها و کمبودها و همچنین پیش فعالی را رفع و بهبود می بخشد. علاوه بر این طبیعت حس صلح و دوستی را نیز در کودکان افزایش می دهد. بسیاری از بچه ها با حفر کردن زمین و بازی تو شن و ماسه انرژی هایشان را کاهش می دهند و همچنین گاهی اوقات با یک چوب، خاک گلدانی را زیر رو می کنند.

 

مزایای اجتماعی

 

بازی در فضای باز، همچون زمین بازی، اغلب فرصتی را برای کودکان فراهم می کند تا دوستان جدید و متفاوتی پیدا کنند. در طبیعت کودکان به تنهایی یا با دیگر بچه ها بازی کنند و مشکلاتشان را گروهی حل کنند. در دنیای طبیعی، کودکان اغلب با یکدیگر همکاری می کنند تا بازی ها و قوانین را تشکیل بدهند.

یادگیری همدردی در طبیعت برای کودکان

 

کودکان مدرسه ای ممکن است زمان زیادی را در نزدیکی بزرگ ترها نگذرانند در نتیجه این به کودکان اجازه می دهد تا بتوانند نقش ها و قوانین خودشان را ایجاد کنند و مشکلاتشان را بدون بودن بزرگتر ها حل کنند.

 

حتی کودکان پرخاشگر و فعال، کم کم یاد می گیرند چطور بر آرامش بیابند. همچنین می توانند احساس همدلی را یاد بگیرند و به دوستی که به نظر صدمه دیده یا ناراحت است؛ کمک کنند.

بالارفتن کودکان از درخت و بازی در طبیعت

 

مزایای فیزیکی

 

هوای تازه ی دنیای طبیعی واقعا روح بخش است و به کودکان فرصت های بی پایانی برای فعالیت بدنی می دهد که به نوبه خود باعث تقویت بدن بچه ها می شود. همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید، باعث جذب ویتامین D را می شود که به سیستم ایمنی بدن آن ها کمک می کند.

به عبارتی بازی در فضاهای باز به کودکان اجازه می دهد تا فعالیت های جسمانی بیشتری را نسبت به محیط های سربسته یا داخل سالنی انجام دهند که به طور کلی به آمادگی جسمانی کودکان کمک می کند. برخی از این فعالیت ها در فضاهای باز عبارت است از :

 • بالا رفتن از درخت
 • دنبال کردن پرنده ها یا پروانه ها
 • لِی لِی کردن
 • افتادن روی زمین و قل خوردن
 • آویزان شدن و تاب خوردن از میله ها
 • پریدن در خاک و گل
کودکان محافظان سیاره زمین

 

در عین حال نظارت بر بچه ها امری مهم است که نباید از آن غافل شد. همچنین شما نیز می توانید به بازی های آن ها بپیوندید و در نتیجه می توانید آن ها را راهنمایی کنید و پیشنهاداتی را بدهید. کودکان در تلاش برای انجام فعالیت های جدیدی هستند که ممکن است چالش بر انگیز باشد. کودکان از به چالش کشیدن خود لذت می برند همچون پریدن از سنگی به سنگ دیگر یا بالا رفتن از درخت و غیره. در عین حال برقراری یک توازن معقول میان خطر و ایمنی فرزندتان، مسئولیتی مهم است که به عنوان یک والد باید آن را تأمین نمایید. در عین حال، آن ها را محدود به برخی فعالیت ها نکنید. اجازه ریسک پذیری و خطر کردن را هم در حد معقول به آن ها بدهید. کودکان در چالش های پیش رویشان مهارت های جدید بسیاری را یاد می گیرند.

کودکان محافظان سیاره زمین

 

فرزندان ما، سرپرستان آینده زمین هستند. بنابریان باید احساس عشق، هیجان، شور و اشتیاق از طبیعت را در وجود آن ها گسترش دهیم و آن ها را به عنوان محافظان سیاره زمین در آینده پرورش دهیم.

 

تألیف و ترجمه:  آزاده ترحمی