اخبار و مقالات

چهارشنبه, 28 فروردين 1398 ساعت 15:38

اختلال در رشد کودکان به علت نزدیکی به بزرگراه ها

محققان 5،825 کودک آمریکایی را که در ایالت نیویورک در خارج از شهر زندگی می کردند، مورد مطالعه قرار دادند. والدین آن ها به صورت دوره ای یک پرسشنامه معتبر را پر نمودند که نقاط عطف (مراحل زندگی در زمان رشد) رشد در کودکان 3 تا 8 ساله را مورد سؤال و بررسی قرار داد. نقاط عطف شامل حوزه های فیزیکی، کلامی و اجتماعی می باشد.

 نزدیکی محل زندگی کودکان به بزرگراه های بین ایالتی و درون ایالتی، با استفاده از داده های وزارت حمل و نقل نیویورک محاسبه و برآورد آلودگی هوا با استفاده از داده های دولت فدرال به دست آمد.
پس از کنترل سن مادر، نژاد، مصرف سیگار در خانواده، وزن کودک هنگام تولد و بسیاری از عوامل دیگر، آن ها به این نتیجه رسیدند که در مقایسه با کودکانی که محل زندگی آن ها بیش از 1000 متر از بزرگراه فاصله دارد، افرادی که در فاصله 500 متر بزرگراه ها زندگی می کنند؛ اختلال در ارتباطات کلامی و غیر کلامی آن ها دو برابر بیشتر است.

در نتیجه مطالعات دیگر، سطوح بالای آلودگی ذرات (PM2.5) و ازن اتمسفری (O3) می تواند اثرات نامطلوبی بر جنین در دوران بارداری قبل از تولد و بعد از تولد به همراه داشته باشد. نتایج این مطالعه، حاکی از ارتباط مثبت، بین اثرات نامطلوب آلودگی های هوا بر رشد کودکانی که در نزدیکی بزرگراه ها زندگی می کنند، بود.
ساندی ها (Sandie Ha)، استادیار بهداشت عمومی دانشگاه کالیفرنیا بیان می کند: «مطالعه ما به طور قطع علت و معلول را اثبات نمی کند. در عین حال این بدین معنا نیست که تأخیر در دوره رشد کودکانی که در نزدیکی بزرگراه زندگی می کنند اجتناب ناپذیر است. اما ایده خوبی است که در دوران بارداری و رشد کودکان، برای به حداقل رساندن سطح آلودگی هوا از بزرگراه ها فاصله بگیریم.»

اختلال در رشد کودک و نزدیکی آن ها به بزرگراه ها

در تحقیقات بسیاری از دانشمندان دیگر آمده است که وجود بالای سرب (Pb) در نزدیکی بزرگراه ها و همچنین خیابان هاd شلوغ درون شهری می تواند بر ذهن و هوش کودکان تأثیرات منفی بسیاری داشته باشد. به گونه ای که کودکانی که دچار مسمویت با سرب شوند دچار کم هوشی و سطح پایین یادگیری می شوند. وجود سرب در سوخت های فسیلی همچون بنزین و گازوییل که در حال حاضر مورد استفاده در اتومبیل ها هستند در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد منجر به افزایش غلظت این عنصر و افزایش سطح تأثیر گذاری آن می شود.

تألیف و ترجمه: آزاده ترحمی